WMG Tag Team Championship History

The WMG (World Magma The Greatest) Tag Team Championship was the tag team title in World Japan. It was created in August 2003 when Riki Choshu & Genichiro Tenryu won a tournament to crown the first champions. The title is considered inactive/defunct as it has not been defended since 2005.

There were 3 WMG Tag Team Champions.
1-Riki Choshu & Genichiro Tenryu. 1st reign. Length: 8/21/2003-??/2004. Successful defenses: None. Vacated titles in spring 2004 due to not defending.

2-Kintaro Kanemura & BADBOY Hido. 1st reign. Length: 8/19/2004-??. Vacated titles on unknown date.

3-BADBOY Hido & Tetsuhiro Kuroda. 1st reign. Length: 4/16/2005-Present. Successful defenses: None.

Advertisements